wtorek, 26 sierpnia 2014

Żółkiewszczacy. Jan Komar



Jan Komar, urodził się w Wenecji w 1874 roku. Był artystą malarzem i nauczycielem rysunku w Gimnazjum i Liceum im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego.  Odbył studia w Akademie Colin w Paryżu. Od 1896 roku mieszkał w Warszawie. W latach I Wojny Światowej mieszkał w Kijowie. Malował pejzaże oraz portrety. Wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w latach 1896-99, 1925-26 i w1928. Zaprojektował  Pomnik Niepodległości, który odsłonięto 11 listopada 1930 roku, pomnik Wolności, który stanął na Nowych Siedlcach 1933 roku w piętnastą rocznicę odzyskania niepodległości. Dziełem jego jest również kopiec ku czci Józefa Piłsudskiego, odsłoniętego 15 maja 1938 roku we wsi Zawady-Majówka przez prezydenta Ignacego Mościckiego.

Także nauczyciele z "Żółkiewskiego", Jan Komar, Tadeusz Moniewski i Józef Mikulski uczestniczyli w tworzeniu zrębów muzeum siedleckiego. Profesor Jan Komar otworzył w 1925 roku, w gmachu gimnazjum im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego wystawę obrazów i szkiców swojego autorstwa. Dochód z wystawy wsparł fundusz utworzenia Muzeum Ziemi Podlaskiej im. Mieczysława Asłanowicza. Muzeum otwarto 21 listopada 1926 roku, a pierwszym kierownikiem był prof. Jan Komar. Jego następcami zostali również profesorowie naszego gimnazjum, Tadeusz Moniewski i Edmund Kraśniewski. W grudniu 1926 roku w muzeum otwarto pierwszą wystawę prac malarskich Jana Komara i Adama Kopankiewicza.
W 1932 roku szczególnie interesujący był dorobek prowadzonego od szeregu lat przez prof. Jana Komara "Koła Miłośników Malarstwa". Profesor Jan Komar był wybitnym artystą i wspaniałym pedagogiem uwielbianym przez uczniów. Jeździł jako opiekun na kolonie letnie dla ubogich dzieci do Fronołowa i malował nadbużańskie krajobrazy.
W 1928 roku uczniowie klasy czwartej gimnazjum wykonali pod jego kierownictwem zbroje rycerskie naturalnej wielkości, które stały na półpiętrze, aż do czasu gdy zniszczyli je Niemcy w 1939 roku.
Uczył również po sąsiedzku w „Królówce”. Zmarł w Siedlcach w 1943 roku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz