środa, 19 września 2018

100 - lecie upaństwowienia i nadania szkole imienia Hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

Od 14.09 do 17. 09 2018 roku społeczność IV Liceum Ogólnokształcącego w Siedlcach wraz z zaproszonymi gośćmi świętowała jubileusz 100. rocznicy upaństwowienia i nadania szkole imienia Hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Uroczystości odbyły się pod 
Patronatem Narodowym
Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej 
Andrzeja Dudy 
W STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
i patronatami honorowymi:
Marszałka Senatu RP, Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Energii, Biskupa Siedleckiego i Prezydenta Miasta Siedlce
Pierwszy dzień obchodów poświęcono konferencji popularno – naukowej „Żółkiewski na kartach historii…”. Spotkanie odbyło w Sali Białej MOK-u, a uczestnicy sesji wysłuchali dziewięciu interesujących wykładów, które zostaną niebawem opublikowane w pokonferencyjnym wydawnictwie. 
Kolejny dzień uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele pod wezwaniem św. Stanisława w Siedlcach, po czym w CKiS odbyła się akademia, podczas której młodzież IV LO zaprezentowała spektakl, nawiązujący do faktu upaństwowienia i nadania imienia szkole w 1918 roku. Następnie dyrektor Jacek Jagiełło wygłosił przemówienie i zaprezentował nowy sztandar szkoły, a dr Witold Mieszkowski – przekazał liceum mundur admiralski –ojca- Stanisława Mieszkowskiego, zamordowanego przez komunistów w 1952 roku. Po tych podniosłych chwilach nastąpiła ceremonia wręczenia „Hetmanów” i  medali „Żółkiewszczacy – Niepodległej”, po czym odbył się koncert uczniów i absolwentów IV LO. Drugi dzień uroczystości zakończyło spotkanie w nowym skrzydle szkoły uczestników obchodów  przy jubileuszowym torcie i miłych rozmowach.
Ostatnim punktem jubileuszu była „Sztafeta pokoleń”. 17. września o godzinie 11 ulicą Stanisława Konarskiego i Mieczysława Asłanowicza, by uczcić 100 odzyskania niepodległości, pobiegli dyrektorzy szkoły, nauczyciele, rodzice, uczniowie, absolwenci i dzieci.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz